szybki rozwód Kraków

Jak w krótkim czasie dostać rozwód? 6 kroków, by szybko zakończyć związek małżeński

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych prawnikom jest to, ile trzeba będzie czekać na wyrok. W sprawie o rozwód kwestia ta jest tym bardziej uzasadniona. Niewątpliwie nikt nie chce przeżywać tych chwil, dlatego osoby decydujące się na rozwód chciałyby, żeby postępowanie sądowe zakończyło się możliwie płynnie. Co powinieneś/powinnaś zrobić, jeśli zależy Ci na szybkim rozwodzie?

  1. Po pierwsze zadbaj, żebyś już na etapie składania pozwu nie popełnił/a żadnego błędu. Pozew musi spełnić określone wymagania, w tym m.in. zawierać informację czy wnosisz o rozwód z winą czy bez orzekania o winie. Powinieneś/powinnaś go skierować do odpowiedniego sądu oraz nie zapomnieć o opłacie sądowej. Ponadto w sprawie o rozwód sąd orzeka również o innych kwestiach, tj. alimentach, kontaktach z dziećmi, władzy rodzicielskiej, wspólnie zajmowanym mieszkaniu. Jeżeli małżonkowie mają wspólne dzieci, to wszystkie te najważniejsze kwestie powinny być zawarte w czytelny i jednoznaczny sposób w pozwie. Należy również pamiętać o odpisie (kopii) pozwu dla strony przeciwnej.

  2. Kolejnym czynnikiem, który w bardzo istotny sposób wpływa na czas rozpoznania sprawy o rozwód jest dochodzenie winy w rozpadzie związku małżeńskiego. Na zgodny wniosek Twój oraz Twojego małżonka sąd zaniecha orzekania o winie. Niewątpliwie pozwoli to na skrócenie postępowania dowodowego – w tym przede wszystkim pozwoli uniknąć przesłuchania świadków na okoliczności związane z rozstaniem. W takim przypadku sąd może rozwiązać małżeństwo już na pierwszej rozprawie.

  3. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne napisanie pozwu o rozwód to przemyśl, które dowody powołane przez Ciebie w piśmie, faktycznie mogą być przydatne dla rozstrzygnięcia sprawy. Być może nie ma potrzeby powoływania kilkudziesięciu świadków, którzy będą zeznawać na tę samą okoliczność. Nie oznacza to jednak rezygnacji z przedstawienia odpowiedniego materiału dowodowego – pamiętaj, że sąd dokonuje ustaleń faktycznych w oparciu o zgromadzone w sprawie dowody.

  4. Szybsze uzyskanie rozwodu niewątpliwie zapewni uzgodnienie z małżonkiem przynajmniej niektórych tematów jeszcze przed złożeniem pozwu. Nawet wybrane kwestie, co do których jesteście zgodni, pozwolą na ograniczenie postępowania dowodowego i uniknięcie eskalacji konfliktu. Jako przykład można wskazać kontakty z dzieckiem, które nawet w braku porozumienia co do alimentów czy winy w rozkładzie pożycia, mogą być objęte porozumieniem. Nierzadko stronom w dojściu do zgodnego stanowiska pomóc może również mediator.

  5. W sprawie o rozwód można również dokonać podziału majątku wspólnego. Jeżeli jednak odliczasz dni do rozwodu – zrezygnuj z tego. Podział majątku można przeprowadzić w osobnym postępowaniu sądowym lub przed notariuszem, a czasami nawet w zwykłej formie pisemnej.

  6. Skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika również może mieć wpływ na skrócenie trwania postępowania. Pomoc w skonstruowaniu pozwu pozwoli na uniknięcie braków formalnych pisma oraz odpowiedni dobór materiału dowodowego. Dodatkowo pełnomocnik niejednokrotnie pomaga w wypracowaniu korzystnego dla strony porozumienia. Niewątpliwie radca prawny zapewni również poczucie bezpieczeństwa, w tych stresujących chwilach.

Na czas trwania postępowania ma również wpływ obłożenie sądu, który będzie właściwy dla rozpoznania Twojej sprawy. Dla przykładu w Sądzie Okręgowym w Krakowie obecnie czas oczekiwania na wyznaczenie rozprawy głównej wynosi około pół roku. Pamiętaj jednak, że pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o rozwodzie. W tym zakresie zdecydowanie pośpiech nie jest wskazany.